Tapowanie - technika nanoszenia farby

On:

Tapowanie to technika malarska, polegająca na delikatnym uderzaniu płasko ściętym pędzlem o malowaną powierzchnię. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa tap, czyli stukać. W tej technice można wykorzystać pędzle z gładko ściętą szczeciną lub gąbkowe. Farbę nanosi się uderzając o powierzchnię pod kątem 90 stopni.

 

Technikę tę najczęściej wykorzystuje się przy malowaniu z użyciem szablonów, ale również podczas zdobień wykonywanych metodą decoupage i nanoszeniu werniksu. Tapowanie doskonale sprawdza się przy tworzeniu delikatnych przejść między kolorami. 

To tyle jeśli chodzi o definicje i objaśnienia. Technika jest bardzo prosta w założeniach i od niej zaczęłam swoją przygodę z szablonami. Efekty pierwszego projektu możesz zobaczyć w artykule Farbowanie koszulki z użyciem szablonu - pierwsze kroki. Zdecydowałam się na tą metodę z uwagi na użycie gęstej farby chcąc, by struktura wzoru nie była całkiem gładka. Efekt rzeczywiście jest ciekawy, choć borykałam się z problemem przyklejania drobnych elementów szablonu to pędzla z gąbką. Następnym razem technikę tapowania sprawdzę na szablonie samoprzylepnym, który wyeliminuje ten problem.

Do tapowania gorąco polecam pędzle gąbkowe dostępne w naszym sklepie. Są wygodne i proste w użyciu.

Pędzle gąbkowe do tapowania

 

Łatwa też jest ich pielęgnacja. Wystarczy zaraz po zakończonej pracy włożyć gąbkę np. do wody z płynem do naczyń, trochę pougniatać, wypłukać i wysuszyć. Istotne, by zadbać o to póki farba jest jeszcze świeża.