Stemplowanie na tkaninach

On:

Stemplowanie na tkaninach to całkiem niezła zabawa. :) Szybko, łatwo i z bardzo fajnym efektem. Niewiele też trzeba, bo wystarczy zakup stempelków i odpowiedniego tuszu. W przypadku, stempli użytych w tym projekcie to nawet gąbeczka z tuszem w kolorze czarnym dodawana jest gratis. 

Zdobienie tkanin przy użyciu stempli

Do zabawy ze stempelkami do tkanin wykorzystałam płócienną torbę na zakupy w kolorze naturalnym. Użyte stempelki znajdziesz tutaj. Zdecydowanie literki to dobry wybór na początek, ponieważ można ich użyć w wielu projektach. Fajnie sprawdzą się do podpisywania koszulek dziecięcych, serwetek na przyjęciach, czy uwiecznienia swojego życiowego motto. Pomysłów jest wiele. W tym projekcie wykorzystałam je do zakomunikowania światu bardzo ważnego wydarzenia - oficjalnie otwieramy sklep Legri! Towarzyszy mi ogromna ekscytacja i jestem pełna nadziei, że stworzymy społeczność fajnych osób, które będą dzielić się swoimi projektami i inspirować siebie nawzajem. Rzućmy w kąt telefony i zróbmy coś kreatywnego! :)

Jak zdobić tkaniny stemplami

Wracając do mojej literkowej zabawy - tutaj chyba nie ma co opisywać. :D Do torby wsunęłam kawałek tektury, by tusz nie odbił się na drugiej stronie, a przy okazji usztywniła ona materiał. Ułożyłam wstępnie kilka stempelków, by oszacować szerokość napisu i trafić mniej więcej w środek. Poszłam na żywioł i odbijałam stempelki na oko, dlatego nie są idealnie równe. Jeśli chcesz, by Twój napis wyszedł równiutko, warto zaznaczyć sobie linię prostą np kładąc linijkę lub przyklejając kawałek taśmy klejącej, tak by wyznaczyć dolną linię, do której będziesz przykładać stempelki. 

Sam proces odbijania, to dokładne przyłożenie stempla do poduszeczki, by pokryć go równo farbą, ale nie dociskać zbyt mocno, by nie przesadzić z jej ilością. W przypadku tej poduszeczki raczej to nie powinno mieć miejsca, ale warto robić to z wyczuciem. Potem wystarczy precyzyjnie dokładać stempelek do tkaniny i delikatnie przycisnąć. Cała sztuka to równe przyłożenie od góry i zabranie, bo stempelki nie są jakoś bardzo duże i trzeba uważać, żeby nie poruszyć nimi na tkaninie, by wzór nie rozmazał się. Moja niewprawiona ręka dość dobrze sobie z Tym poradziła, więc Ty też z pewnością nie będziesz mieć problemów.

Gdy tusz wyschnie, wystarczy utrwalić wzór żelazkiem. To tyle. :) U mnie widać sam napis, jednak jeśli chcesz zrobić coś bardziej ozdobnego, zachęcam do przejrzenia innych wzorków stempelków do tkanin. Znajdziesz w sklepie motywy roślinne, marynarskie, a nawet jednorożce. Twórz kompozycje jakie podpowiada Twoja wyobraźnia i baw się dobrze. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać stemple nie tylko do dekorowania tkanin, ale również na papierze, tworząc np unikalne zaproszenia lub nawet na ścianach, bo dlaczego nie? 

Produkty z artykułu: