Strona główna

Strona główna

Nowe produkty

Nowe produkty

Kategorie

Kategorie

Malowanie kropkami

In: Techniki zdobienia On: Comment: 0 Hit: 112

Malowanie kropkami (dotsart) to sztuka, która wymaga dużych pokładów cierpliwości, ale również jest doskonałym ćwiczeniem, by ten spokój i koncentrację w sobie wypracować. W zależności od złożoności projektu, praca może wciągać na długie godziny, a nawet rozciągać się tygodniami. Efekt kompozycji potrafi zaskoczyć - z tak prostej formy, jaką jest kropka, można wyczarować piękne obrazy.

Malowanie kropkami (dotsart) to sztuka, która wymaga dużych pokładów cierpliwości, ale również jest doskonałym ćwiczeniem, by ten spokój i koncentrację w sobie wypracować. W zależności od złożoności projektu, praca może wciągać na długie godziny, a nawet rozciągać się tygodniami. Efekt kompozycji potrafi zaskoczyć - z tak prostej formy, jaką jest kropka, można wyczarować piękne obrazy.

Jeśli to dopiero pierwsze kroki i wyzwaniem jest dla Ciebie byłoby samodzielne ułożenie kompozycji, to możesz sięgnąć po gotowe szablony. 

Obrazy do malowania kropkami

Zalety malowania kropkami

Wszelkie prace twórcze wpływają na człowieka relaksująco. W książce “Cyfrowy minimalizm” Cal Newport uznaje rękodzieło za najlepszą formę wysokojakościowego relaksu. W świecie, w którym większość wolnego czasu wykradają nam nowe technologie, a szybkie spojrzenie na media społecznościowe kończą się długimi godzinami wpatrywania w ekran, praca twórcza jest najlepszym sposobem na odpoczynek. Malowanie kropkami:

- pobudza wyobraźnię,

- wycisza i uspokaja,

- wpływa relaksująco,

- poprawia koncentrację,

- daje satysfakcję z efektów pracy,

- reguluje oddech,

- uczy dokładności.

Skupienie jest tutaj podstawą. Źle postawiona kropka może zepsuć całą kompozycję. Obraz też wymaga wcześniejszego zaplanowania, naszkicowania odpowiednich kształtów. Symetria, precyzja, ogrom kolorów, sprawiają, że prace wykonane metodą dotsart wręcz magnetyzują.

shellywhidbeyartsPopularna mandala

Najpopularniejszym motywem tworzonym metodą malowania kropkami są mandale. Zacznijmy od tego, czym jest mandala? Jest to symbol będący połączeniem kwadratu i koła, który ma obrazować ludzkie życie - człowieka będącego środkiem świata, który go otacza. Popularne stały się wraz ze wzrostem zainteresowania buddyzmem. Mnisi buddyjscy wykonują mandale w ramach medytacji. Choć znaczenie i symbolika mandali związana jest głęboko z duchowością, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ten symbol po prostu dla relaksu. Z tego powodu powstały kolorowanki dla dorosłych z mandalami, a ich malowanie, czy samodzielnie tworzenie wycisza i poprawia koncentrację. 

Malowanie kropkami na kamieniu

Tak jak mandala jest najpopularniejszym wzorem, tak kamień to najczęściej wykorzystywany materiał. Doskonale płaskie i okrągłe kamienie zdobione tą metodą to po prostu małe arcydzieła. Kamień jest łatwo dostępnym materiałem, a swoją minimalistyczną formą w zestawianiu z symetrycznymi kropkami tworzy piękną harmonię. Świetny pomysł na oryginalną dekorację domu i ogrodu, jak również drobny prezent od serca.

Nie tylko kamień

Jednak malowanie kropkami to nie tylko idealne kamienne dzieła sztuki. Mogą to być również całe misternie skomponowane obrazy lub dekoracje na przedmiotach codziennego użytku. Oryginalne kolorowe wzory mogą zdobić kubki, doniczki, biżuterię, czy inne przemioty. Malować można po szkle, ceramice, skórze, drewnie, metalu czy papierze.

Kubek malowany kropkami Notes malowany kropkami  Kubek malowany kropkami

farby do malowania kropkamiCzym robić kropki?

Na dobrą sprawę, czymkolwiek, co odciśnie okrągły kształt. Mogą to być kredki, patyczki, wykałaczki, pędzle, śrubki. Możesz sięgnąć też po dedykowane do tego buteleczki z farbą, które znajdują się w naszym sklepie. Mają one specjalne końcówki, które zdecydowanie ułatwiają zrobienie idealnej kropki, a gęsta farba na bazie wody daje efekt 3D - pólperełek. 

Zainspiruj się

Jeśli szukasz inspiracji lub po prostu dotsart cieszy Twój wzrok, to serdecznie polecam prace Elspeth McLean. Można obserwować ją na Instagramie @elspethmclean. Kompozycje barw, precyzja każdej pojedynczej kropki, a dodatkowo piękna estetyka zdjęć sprawia, że jej profil magnetyzuje. Przykładowe zdjęcia:

elspethmclean elspethmclean elspethmclean

Comments

Leave your comment